Dnes se setkáváme s tímto materiálem ve stavebnictví čím dál častěji. Můžeme jej vidět na nových střešních světlících nebo prosvětlovacích pásech, používá se na prosvětlování a zateplování oken a svislých stěn na halách a výrobních prostorách.

Ale používají se rovněž na přístřešky a různá zastřešenípergolymarkýzy nad vchody, zakrytí balkonů nebo bazénů atd. Stejně tak se s tímto materiálem můžeme setkat i při různých interiérových úpravách.

striska_small

Jedná se o oblíbený stavební materiál pro jeho jednoduché a rychlé použití, pružnost a hlavně tepelně izolační vlastnosti a nižší váhu, také lepší cenové relaci oproti konkurenčnímu sklu.

Tento materiál se vyrábí v různých tloušťkách (4 – 40mm) a také v různých vnitřních strukturálních členěních, které se rozlišuje podle počtu stěn (dvojstěn, třístěn až sedmistěn) nebo podle struktur vnitřního členění (XP, M, HC – včelí plástve atd.).

Díky těmto členěním, v součinnosti s tloušťkou materiálu, dosahuje polykarbonát různou tepelnou prostupnost, která se udává v U=   W/m2K. Čím nižší hodnota tím lepší (nižší) únik tepla z tímto materiálem chráněným interiérem.

Na trhu se můžeme setkat s řadou názvů tohoto materiálu, které se liší podle výrobců desek, kteří se nachází v Německu, Itálii, Francii, Skotsku, Švýcarsku nebo třeba i České republice. Takže se můžeme setkat s názvem Makrolon, Politec, Lexan, Quinn, Akyver, Arla atd.

Další členění je pak podle struktury materiálu a skladby použitých komponentů a to polykarbonát komůrkový (dutinkový) nebo plnýplexisklo lité nebo extrudované. Samozřejmě s různým způsobem, místem a podmínkami použití.

Poslední podstatnou vlastností těchto polykarbonátů, která je těmto materiálům při výrobě dána, je opatření jedné nebo obou stran kvalitním UV vrstvou, která zabezpečuje zvýšenou životnost tohoto materiálu na použitých stavbách. Bez této úpravy by materiál působením UV záření velice rychle zkřehl, změnil barevnou strukturu a nesplňoval by požadované parametry.

Ukázka naší práce – svislé stěny

Ukázka naší práce – zastřešení