Ač se to nezdá, domovní telefony představují významný bezpečnostní prvek v zajištění obydlí. Díky domovnímu telefonu máte naprostou kontrolu nad tím, koho chcete nebo nechcete vpustit do svého obydlí.

Základní variantou domovního telefonu jsou audio přístroje, kdy je možná komunikace mezi vámi a příchozím, případně jednoduché umožnění vstupu stiskem tlačítka přímo na telefonu.

Vylepšenou verzí jsou zařízení s video monitorem, která umožňují vizuální kontakt s příchozím. Pokud je domovní video telefon instalován např. v domě s rozlehlým pozemkem, je v řadě případů možné připojit do systému několik klasických bezpečnostních kamer.

Některé modely domovních telefonů umožňují mj. pokročilou kontrolu vstupu jako např. otevírání pomocí kódu nebo přiložení čipové karty či klíčenky.

Vedle bezpečnostní funkce je možné řadu modelů užívat také jako interkom v domácnosti, což ocení především obyvatelé dvougeneračních domů.

Jelikož jsou domovní telefony již často běžnou součástí domácnosti nebo kancelářských prostor, je kladen velký důraz nejen na jejich funkčnost ale také design. Není proto výjimkou, že lze domovní telefon sladit s barvou interiéru, použitými vypínači nebo zásuvkami apod.

Dle místa použití můžeme domovní telefony rozdělit do dvou hlavních skupin:

  • pro rodinné domy – nejčastěji systém s jedním, max. dvěma zvonkovými tlačítky a jedním až třemi vnitřními zařízeními (ať už audio nebo video)
  • pro bytové domy – zde se jedná o rozsáhlé instalace i pro několik vchodů najednou